یک شنبه 17 مرداد 1400
مدیر سایت
جریان اصلاحات طرح صیانت آرا و حواشی مراسم تحلیف را برای فرار از پاسخگویی بزرگ کرده اند

گروه گزارش واکاوی: رسانه‌های اصلاح‌طلب طی چند روز گذشته نشان داده‌اند که فرار از پذیرش مسوولیت دولت‌های حسن روحانی، مهم‌ترین خط هماهنگ‌کننده آن‌ها با یکدیگر است. رسانه‌های منتسب به جریان اصلاحات به‌جای پرداختن به مسوولیت این جریان در ایجاد وضعیت موجود، تلاش کردند با جوسازی درباره مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی یا تبلیغات جهت‌دار درباره موضوعات دست‌چندم مثل طرح صیانت از فضای مجازی، خود را از پاسخگویی مبرا کنند.

به گزارش صبح نو، حسن روحانی در دو انتخابات سال‌های 92 و 96 با حمایت حداکثری و تمام‌عیار اصلاح‌طلبان راهی پاستور شد و
هشت سال بر مقدرات کشور حاکم شد. اصلاح‌طلبان در تمام این هشت‌سال جز دوماهه منتهی به انتخابات‌1400، سکوت سنگینی در قبال ناکارآمدی‌های دولت موسوم به تدبیر و امید در پیش گرفتند و کوشیدند با سکوت، اعتراضات و معضلات مبتلابه مردم را نادیده بگیرند. اصلاح‌طلبان برخلاف ادعای همیشگی خود مبنی بر لزوم شفافیت و پاسخگویی، در دوران حکومت دولت روحانی نشان دادند که از قضا با مردم شفاف نیستند و زیر بار پاسخگویی نسبت‌به عملکرد خود در دولت نمی‌روند. باوجوداین، جریان اصلاحات برای پیروزی در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری، انتقادات جسته‌وگریخته‌ای را درباره دولت و شخص روحانی مطرح کرد؛ البته این انتقادات بیش از آنکه سویه حقیقتا انتقادی داشته باشد، بیشتر سویه برائت داشتند و تلاشی بود برای سوا کردن کارنامه دولت از کارنامه جریان اصلاحات.
پس از انتخابات ریاست‌جمهوری و پایان دوران حاکمیت گفتمان اعتدال‌گرایی بر پاستور، انتظار این بود که اصلاح‌طلبان جز برخی لفاظی‌های ژورنالیستی، حقیقتا به ریشه‌یابی معضلات کنونی کشور و میزان نقش خود در ایجاد این معضلات بپردازند و از مردم بابت خرابه‌ای که تقدیم کردند، صادقانه و خاضعانه عذرخواهی کنند. برخلاف این انتظار، اصلاحاتی‌ها نه‌تنها دست به عذرخواهی نزدند بلکه با مانور روی برخی موضوعات، ذهن مخاطب را از پرداخت به مساله اصلی بازداشتند. یکی از این موضوعات طرح صیانت از فضای مجازی در مجلس بود.
طرح صیانت از فضای مجازی با اینکه ازسوی برخی نمایندگان در کمیسیون فرهنگی در دست بررسی است و هنوز هیچ جزء و بندی از آن به تصویب نهایی نرسیده و حتی برخی اخبار واصله از بهارستان حکایت از مسکوت ماندن بررسی آن دارد، مورد سوءاستفاده سیاسی نیروهای وابسته یا نزدیک به اصلاحات قرار گرفت. اصلاح‌طلبان در روزهای اخیر با بزرگنمایی از این طرح و انتشار خبر دروغ تصویب نهایی آن در مجلس، درصدد القای این امر بودند که مجلس یازدهم و از آن بالاتر گفتمان انقلابی حاکم بر مجلس به‌دنبال تحدید فضای مجازی و محدودساختن دسترسی کاربران به پلتفرم‌های ارتباط جمعی است. برای نمونه روزنامه شرق، روز گذشته در مطلبی تحت عنوان «محدودسازی اینترنت در خلأ شفافیت» مدعی شد که مجلس به‌دنبال آسیب رساندن به کسب‌وکارهای مرتبط با فضای مجازی است.
پیش‌تر جبهه اصلاحات ایران یا همان نهاد اجماع‌ساز اصلاحات که نامزد موردحمایتش در انتخابات ریاست‌جمهوری نتوانست آرای خود را به رقم سه‌میلیون هم برساند، در بیانیه‌ای با آب‌وتاب دادن به طرح مجلس، خواستار به رفراندوم گذاشتن آن شد. این دست از واکنش‌های سیاسی به طرح مجلس کم نبود و در نوع خود بیانگر فرصت‌طلبی جریان اصلاح‌طلبی بود تا به‌جای بررسی دقیق کارنامه خود در هشت‌سال دولت روحانی، ذهن جامعه را درگیر یک مساله حاشیه‌ای کند. موج‌سواری سیاسی روی طرح صیانت، تنها ملعبه و مستمسک جریان اصلاحات برای فرار از پاسخگویی در قبال افکار عمومی نبود. بزرگنمایی حواشی مراسم تحلیف و تفوق دادن آن بر متن، تلاش دیگر اصلاح‌طلبان برای ایجاد انحراف در افکار عمومی بود.
مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی روز پنج‌شنبه 14مرداد با حضور نمایندگان کشورهای مختلف از سراسر جهان برگزار شد. با اینکه به‌زعم برخی اصلاح‌طلبان نظیر محمدعلی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز، تحلیف «باشکوه برگزار شد» لیکن خط تبلیغاتی غالب بر رسانه‌های اصلاح‌طلب ایجاب می‌کرد که حاشیه‌های کاذب تحلیف، بر متن آن مستولی شود. یکی از رویکردهای زرد جریان اصلاح‌طلبی به مراسم تحلیف، پرداختن به چرایی دیدار دبیرکل اوپک با آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان در حاشیه مراسم بود. اینکه چرا برخی افراد حاضر در مراسم ماسک نزده بودند هم دیگر تلاش رسانه‌های نزدیک به اصلاحات در قبال این مراسم بود.
روزنامه آرمان ملی، روز گذشته برای گزارش اصلی خود تیتر «گاف‌های تحلیف» را انتخاب کرد که در نوع خود نشان‌دهنده اوج عصبانیت اصلاحات از پرطمطراقی تحلیف و استقبال کشورهای جهان از ریاست‌جمهوری رئیسی بود. آرمان ملی در بخشی از گزارش سیاسی خود مدعی شد: «از مطالب حاشیه‌ای دیگر اما می‌توان به اظهارات برخی رؤسای قوا در این جلسه  اشاره کرد، اینکه آن‌ها بعضا در میان یک جمع با میهمانان خارجی پرده از اختلافات و مشکلات داخلی با یکدیگر برداشتند و به نوعی علیه هم سخن گفتند از نگاه عده‌ای یک گاف به‌شمار می‌آمد؛ البته برخی نیز به مسائلی مثل عدم اشاره به شخصیت‌هایی مانند شهیدبهشتی و رجایی در سخنرانی‌های تحلیف اشاره می‌کنند که این هم یکی دیگر از چندین گاف روز تحلیف بود». در پاسخ به این گزارش، باید تاکید کرد که سخن گفتن از لزوم حل مشکلات مردم و تصریح بر اینکه دولت آینده باید در رفع مسائل جامعه جدی باشد، آیا گاف به حساب می‌آید؟ اگر این روزنامه سخن گفتن از مشکلات جامعه ایران در نزد نمایندگان کشورهای دیگر را گاف می‌پندارد، پس در حین مذاکرات هسته‌ای از  «خالی بودن خزانه کشور» یا تاکید بر اینکه «با برجام همه مشکلات کشور حتی آب خوردن هم حل‌وفصل می‌شود»، چه حساب می‌آید؟
 همزمان مسیح مهاجری، مدیرمسوول روزنامه جمهوری اسلامی نیز با مته به خشخاش نهادن، به لحن اظهارات رئیسی در مراسم تحلیف خرده گرفت و در یادداشتی مدعی شد: «مراسم تحلیف آقای رئیسی از جهاتی خلاف انتظار بود. آنکه در ایام شروع به‌کار دولت جدید و در آستانه هفته دولت، غفلت از یادآوری شهید رجایی و مرام او در کنار نام بردن از سایر شهیدان بسیار قابل‌تامل است. آنکه در مراسم رسمی، آرام سخن گفتن یک اصل است». در پاسخ به خرده‌گیری مهاجری به لحن صحبت‌های ابراهیم رئیسی نیز باید تصریح داشت که آنکه خوب سخن می‌گفت و در حرف‌درمانی مقام استادی احراز کرده بود و مدعی فهم زبان دنیا بود، عاقبت چه فاجعه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و... تقدیم آیندگان کرد؟ آیا از نگاه امثال مهاجری، خوب صحبت کردن بیشتر از خوب عمل کردن اعتبار دارد و می‌ارزد؟ آیا تصور مهاجری و امثال مهاجری از این روزهای ایران، چیزی مشابه سال‌های 92 و پس از آن است که با سیاست خطابه‌خوانی، جامعه ایران را به مدت هشت‌سال روی ریل انحطاط و عقب‌گرد نهادند؟ درباره فراموشی ذکر نام از برخی شهدای گرانقدر، همین بس که رییس‌جمهوری محبوب جناب مهاجری یعنی حسن روحانی، در کدام ساحت حکمرانی خود جانب آرمان شهدا را رعایت کردند که حالا بابت یک فراموشی سهوی، اینچنین به وااسلاما و واانقلابا افتاده‌اند؟  
دیر یا زود اصلاح‌طلبان باید در قبال عملکرد فاجعه‌بار خود در دولت هشت‌ساله روحانی پاسخگوی ملت ایران باشند و اظهار بدارند که چرا در قبال کمی و کاستی‌های دولت‌های یازدهم و دوازدهم جز در مواردی که مصلحت سیاسی‌شان حکم می‌کرد، زبان در کام گرفتند و لب از لب نگشودند. به نظر می‌رسد که مردم ایران به‌قدری هوشمند و باذکاوت هستند که تلاش اصلاح‌طلبان برای انحراف اذهان عمومی را بفهمند و اجازه ندهند ایشان با پرداختن به حواشی و مسائل غیر مهم مثل طرح صیانت یا مراسم تحلیف یا شیوه انتخاب شهردار تهران، کارنامه سیاه خود را نزد عموم سفید جلوه بدهند. جریان اصلاحات تا مدت‌ها باید سر در گریبان نگاه دارد و دم برنیاورد؛ سیاه‌نمایی از رقیب، قطعا منجر به سفیدسازی کارنامه آن‌ها نخواهد شد.